Fejlesztési cél: Átfogó képet kapjon arról, hogy a táplálkozáskor a minőségi mutatók mellet a mennyiségnek is jelentős szerepe van az energiabevitel és az egészség fenntartása, a megfelelő fejlődés elérése gyermekkorban és a betegségek megelőzése szempontjából. Tudja differenciálni, hogy a táplálékokban jellemzően, melyik fő tápanyagok vannak jelen: fehérjék, szénhidrátok, zsiradékok, vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek és víz. Megérti a helytelen táplálkozás az elhízás és a túlzott soványság közötti összefüggéseket. Tudjon arról, hogy nincs jó vagy rossz élelmiszer vagy étel, csak helytelen étrend és mozgásszegény életmód. Részt vegyen a családi munkamegosztásban, az élményt adó közös munkában. Törekedjen a tervszerű munkavégzés és a vállalt feladatok iránti felelősségérzet kialakítására. Legyen ismerete az alapvető ételkészítési eljárásokról, az elkészítési módokról és törekedjen a konyhai higiéniai előírások betartására. Ismerje a konyhai eszközök, felszerelések rendeltetésszerű használatát és tartsa be a balesetvédelmi szabályokat. Környezetvédelmi szemlélete és magatartása (takarékoskodás az energiával) fejlődjön. Ismerje fel a különböző ételkészítési tevékenységek veszélyes és kritikus pontjait és azok megelőzését. Igyekezzen kreatívan szemlélni a nyersanyagokat és nyitottnak lenni az újabb ételek, ízek felfedezésére. 
1. Foglalkozásterv: Tápanyagok aránya, mennyisége, adag. Mennyi is az annyi? Témakörök: Testkép és önértékelés: reális énkép, saját testre vonatkozó ismeretek, genetikai/öröklött adottságok. Egészséges táplálkozás: a minőségi és mennyiségi mutatók jelentősége és szerepe az egészség fenntartása, a megfelelő fejlődés és a betegségek megelőzése szempontjából. A táplálékonként jellemzően jelen lévő fő tápanyagok: fehérjék, szénhidrátok, zsiradékok, vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek és víz. A helytelen táplálkozás az elhízás és a túlzott soványság közötti összefüggések. Egészséges, kiegyensúlyozott étrend legfontosabb szabályai. A tápanyagok, alapanyagok napi elosztása, a gyermektáplálkozás helyes aránya. 
2. Foglalkozásterv: Az ételkészítés és tárolás alapjai – Kukták vagy virtuózok a konyhában? Témakörök: Alapvető ételkészítési eljárások, elkészítési módok. A konyhai higiéniai előírások. Konyhai eszközök, felszerelések rendeltetésszerű használata és alapvető balesetvédelmi szabályok. Környezetvédelmi szemlélet és magatartás. Az ételkészítési tevékenységek veszélyes és kritikus pontjai és azok megelőzési lehetőségei.

pojekt logo

 

Minden jog fenntartva 2022.