Fejlesztési cél: A tanuló megismeri a különbséget a gyógyszerek, hagyományos növényi gyógyszerek és étrend-kiegészítők között. Kritikával értékeli a reklámokat. Megérti, hogy a gyógyszerszedésnek mindig van kockázata (mellékhatás), tudja, mit tartalmaz a betegtájékoztató. Megismeri az eRecept fogalmát. Tudja, hogy a fertőző betegségek terjedési útjainak ismeretében azok megelőzhetők. Ismeri a vektoros (vérrel történő) és a víz általi terjedési utat. Megismeri az egészségügyi ellátás higiéniájának (kórházhigiéne) alapjait, a járvány megszakítására alkalmas beavatkozási pontokat, módszereket. 
1. Foglalkozásterv: Alapismeretek a gyógyszerekről, hagyományos növényi gyógyszerekről és étrend-kiegészítőkről Témakörök: A gyógyszerek hatásossága, biztonsága. Recept, eRecept. Ellenőrző hatóság (OGYÉI). A gyógyszerek, étrend-kiegészítők és hagyományos növényi gyógyszerek (gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény) közötti különbség. A gyógytermékek hatósági ellenőrzése. A betegtájékoztató megismerése. A mellékhatások jelentősége, a gyógyszerszedés haszna és kockázata. Az eRecept használata. Patikák régen és ma. 
2. Foglalkozásterv: Járványok, védőoltások Témakörök: A járványok terjedésének már megismert útjain (légúti, kontakt, fekál-orál) kívül létezik a rovarok közvetítette (vektoros) út, a víz útján terjedő (a fekál-orál) is. A járványt okozó betegséget nem csak tünettel rendelkező betegek, hanem tünetmentes hordozók, valamint a betegség lappangási idejében lévők és a tünetszegény krónikus betegek is terjeszthetik. Legjobb védekezés a védőoltás. A fertőző betegségek földrajzi elterjedése függhet a kórokozó jellemzőitől. Fogalmak tisztázása: terjedési út, vízjárvány, rovarcsípés okozta fertőzés, tünetmentes hordozó, malária, kolera, hastífusz, szepszis, megelőzés, védőoltás.

pojekt logo

 

Minden jog fenntartva 2022.